Loading..
For shipping to United States, please visit our Lisca English store.
18.10.2019

Samovyšetření prsou


Přiznejte si, že občas býváte trošku líná. Kolikrát už vás upozorňovali na to, jak důležité je kontrolovat si každý měsíc prsa? A kolikrát jste si říkala, že tento měsíc už určitě začnete, ale pak se vám to úplně vykouřilo z hlavy? Přesto je nutné, aby se samovyšetření prsou, které napomáhá včasnému odhalení rakoviny prsou, stalo vaším zvykem - stejně jako třeba čištění zubů. Je správné začít se samovyšetřením už v mládí a provádět ho vždy sedmý až desátý den po začátku menstruace až do menopauzy, a poté vždy v jeden vybraný den v měsíci. 

Pro osvěžení paměti se podívejte, jak prsa správně kontrolovat:


Samopregled dojki 
1. Stoupněte si před zrcadlo, důkladně si prohlédněte prsa a přesvědčte se, že na nich nedošlo k žádným výrazným změnám - červené fleky, otoky, pupínky nebo bradavice, výtok z bradavky… Potom spojte ruce za hlavou a opět zkontrolujte, zda na nich nepozorujete nějaké změny.


Samopregled dojki
2. Stoupněte si před zrcadlo, důkladně si prohlédněte prsa a přesvědčte se, že na nich nedošlo k žádným výrazným změnám - červené fleky, otoky, pupínky nebo bradavice, výtok z bradavky… Potom spojte ruce za Zvedněte pravou ruku a položte levou dlaň na pravé ňadro. Narovnejte prsty, držte je pohromadě a krouživými pohyby promasírujte celé prso tak, že začnete na vnějším obvodu prsa a pohybujete rukou směrem k bradavce. Nejlépe vám to půjde s namydleným prsem pod sprchou, kde bude dlaň po ňadru hladce klouzat.lavou a opět zkontrolujte, zda na nich nepozorujete nějaké změny.


Samopregled dojki
3. Předkloňte se a podepřete pravé ňadro pravou rukou. Jemnými krouživými pohyby levé ruky lehce promačkávejte ňadro.


Samopregled dojki

4. Předkloňte se a levou ruku nechte viset dolů. Stisknutými prsty pravé ruky promasírujte levé podpaží, poté kontrolu ještě zopakujte s roztaženými prsty.

Stejný postup zopakujte i u druhého ňadra.

  

Při samovyšetření prsou si všímejte změn velikosti, tvaru a barvy kůže, případných zatvrdlin, ale i změn na bradavkách - jejich hladkosti, případného výtoku, změny velikosti a podobně. Při prvním samovyšetření budete svá prsa teprve poznávat, zjistíte, že se liší velikostí a tvarem a že i zatvrdliny bývají časté. Proto je důležité, abyste si při příštím samovyšetření všímala různých změn. Je nutné důkladně prohlédnout a osahat obě prsa, a v případě jakýchkoli změn kontaktovat lékaře.