Růžový říjen - důležitost samovyšetření prsou

Růžový říjen - důležitost samovyšetření prsou
16. října 2023

Rakovina prsu je nejen ve Slovinsku, ale na celém světě, jedním z nejčastějších typů rakoviny u žen. Ženy nejčastěji onemocní mezi 50. a 70. rokem života, ale rakovinou prsu trpí i výrazně mladší ročníky. Ve Slovinsku v průměru každým rokem onemocní zhruba 1400 žen, 420 jich pak následkem rakoviny prsu zemře.

Stejně jako u jiných typů rakoviny, je i rakovina prsu vícestupňovým procesem, který vzniká roky. Při vzniku rakoviny dojde k nekontrolovatelnému množení a rozrůstání rakovinotvorných buněk, které dokážou vrůstat do okolních tkání a mají schopnost dostat se i do vzdálených orgánů. Rakovinotvorné buňky vznikají následkem nenapravitelného poškození molekul DNA nebo z důvodu mutací určitých genů.

Mezi rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu, patří: věk (se vzrůstajícím věkem se pravděpodobnost rakoviny zvyšuje), nástup první menstruace před 11. rokem života, bezdětnost, pozdní první porod (po třicítce), brzké ukončení kojení, dlouhodobé perorální užívání antikoncepce, nástup menopauzy po 50. roce, užívání substituční hormonální terapie v průběhu menopauzy a výskyt rakoviny prsu v rodině. Kromě vyjmenovaných faktorů má na vznik rakoviny prsou vliv také nezdravý životní styl, tedy nedostatečný pohyb, nezdravé stravování, obezita, práce v noci, stres či nadměrné požívání alkoholických nápojů.

Rakovinu prsu léčíme kombinací chirurgické léčby, ozařování a systematické léčby. Mezi systematickou léčbu řadíme léčbu cytostatiky, biologickými a hormonálními léky. Způsob a pořadí léčby závisí zejména na typu rakoviny, příp. na jejích patohistologických charakteristikách a jejím rozšíření.

ROZHOVOR s MUDr. Monikou Colja, specialistkou v oboru gynekologie a porodnictví

 

Jaké je procento vyléčených z rakoviny prsu v rané fázi ve srovnání s pozdějším odhalením?

Rakovina prsu je dobře léčitelná nemoc, pokud se odhalí včas, tedy v rané fázi vývoje. Dožití následujících 5 let je u těchto pacientek velmi vysoké, a to okolo 95 %. U pacientek s rozvinutým onemocněním je pravděpodobnost dožití se dalších 5 let menší než 20 %. Proto je velmi důležitá informovanost o této nemoci a její včasné odhalení.

 

Jaké jsou první příznaky rakoviny prsu?

V klinické praxi poznáváme rakovinu prsu jako na dotyk pevnou, lehce pohyblivou a nebolestivou bulku v prsu. Může se projevit i jako změna ve velikosti či tvaru prsa, změna na kůži prsa nebo na bradavce. V tomto případě si můžeme povšimnout tzv. pomerančové kůže, vpadlé prsní bradavky nebo se objeví výtok z bradavky.

 

Jak můžeme snížit riziko rakoviny prsu?

Při včasném odhalení rakoviny prsu mají klíčový význam pravidelné měsíční samovyšetření prsou. Kromě pravidelných samovyšetření je velmi důležitá i účast v preventivním screeningovém programu Dora, do něhož jsou zahrnuty všechny ženy, které dosáhly věku 50 let. Nesmíme přitom zapomenout ani na zdravý životní styl, takže se musíme postarat o vyvážený jídelníček, pravidelnou fyzickou aktivitu, vyhýbat se kouření a nadměrnému pití alkoholu.

 

Jak často by si ženy měly kontrolovat prsa?

Každá žena by měla se samovyšetřením začít už na konci dospívání a poznat tak svá prsa. Se samovyšetřením dává smysl začít po dvacítce a provádět ho jednou měsíčně, nejlépe 7 až 10 dní po skončení menstruace. Ženy po menopauze by si k pravidelným měsíčním samovyšetřením měly vybrat jeden konkrétní den v měsíci.

 

Jak si správně vyšetřit prsa?

Při samovyšetření prsou by žena měla být od pasu nahoru nahá. Postavíme se před zrcadlo a nejprve si prohlédneme obě ňadra. Během kontroly si všímáme případných změn ve velikosti a tvaru prsou, změn na kůži prsou a změn na prsních dvorcích. Potom si prohmatáme obě prsa ve směru hodinových ručiček od vnější části ňader až k prsním bradavkám, stejně tak prohmatáme i bradavky a jemně je stiskneme, abychom zjistily, zda z nich nevychází výtok. Nakonec si prohlédneme ještě obě podpaží. Prohlídku provedeme nejprve vestoje a pak ještě i vleže.

 

Mohou mít rakovinu prsu i muži?

Je důležité zdůraznit, že rakovinou prsu netrpí pouze ženy, ale může se objevit i u mužů. Ze všech případů tvoří muži zhruba 1 procento. Průměrný věk při stanovení diagnózy bývá zhruba 60 až 70 let, může se však vyskytnout u různě starých mužů.

Rakovina prsu je tudíž dobře léčitelná nemoc, zejména pokud ji odhalíme včas. K jejímu odhalení můžete pomoci i sama pravidelným měsíčním samovyšetřením a zjišťováním změn ve vašich prsou. Měl by se z toho stát váš měsíční rituál péče o zdraví. Gynekologové se často setkávají se strachem žen ze samovyšetření, jelikož se ženy bojí, že by si v ňadrech skutečně nahmataly bulku anebo si říkají, že prsa neprohmatávají správně. V tomto případě se můžete obrátit na svého gynekologa, který vás poučí, jak na to. Nejdůležitější je, aby každá žena naslouchala svému tělu, jelikož právě ona ho zná nejlépe a nejrychleji tak vypozoruje jakékoli změny a může na ně ihned reagovat.

© 2025 Lisca. Všechna práva vyhrazena.